Wednesday, April 30, 2008

Ach tie klávesnice…

Ak sa vyznáte v počítačoch, viete, že ak chcete písať so slovenskou diakritikou (pre tých menej zbehlých, čo sa táka teórie gramatiky, sú to mäkčene, dĺžne a podobné zmanienka ako napríklad vokáň a tie dve bodky nad typicky slovenským ä), musíte si to špeciálne nastaviť. Teda najprv nainštalovať klávesnicu, potom si ju zvoliť vo Worde. A už môžeme písať po Slovensky.

Samozrejme, keďže klávesnica, ktorá leží na stole pred nami, je klasická anglická, nemáme na nej napísané, kde je napríklad š, č či ž. Tak ak chcem niektoré z týchto písmen použiť, ťukám do najvyššieho radu klávesnice na ten kľúč, kde si myslím, že dané písmenko je. Napríklad, keď chcem napísať šťuka, skúšam: ť-nie, č-nie, š-áno, ý-nie, ž-nie, ť-áno, -uka. Niekedy, keď si myslím, že som ťukla správne písmenko, a neskontrolujem si to po sebe, vznikne mi z toho nezmysel, napríklad minule som napísala ľučté - malo to byť šuští. Je to priam slovotvorný proces, úplne ako Hviezdoslav...

Na klávesnici nie je znak &, ani @ alebo #, či $, tak ak ich chcete použiť, musíte prepínať medzi slovenskou a anglickou klávesnicou. Ale je to vynahradené tým, že má tento znak pre paragraf: §. Hoci sa veľmi nepoužíva, je to môj najobľúbenejší znak. Vážne. Už len preto, že sa mi tak veľmi páči, ho musím ešte raz použiť: §.

A ešte jeden milý trik. Máte doma starý písací stroj? Prvá rada písmen slovenskej klávesnice má takúto postupnosť Q-W-E-R-T-Z. Schválne, pozrite sa. A teraz sa pozrite na klávesnicu, čo leží pred vami na stole: Q-W-E-R-T-Y.

Aj keď ste sa nikdy neučili správne písať na stroji, po čase sa naučíte, kde približne písmenká sú. Ako tak bleskovo píšete, ani si neuvedomíte, že ťukáte nezmysly, lebo Y a Z sú vymenené. A ypsilon sa v slovenčine používa oveľa viac, ako som si myslela.

Pýtate sa, prečo sa na to všetko nevykašleme a nepíšeme si to bez diakritiky, s obyčajnou anglickou klávesnicou? Keď máme text vysielania napísaný so Slovenskou diakritikou, oveľa ľahšie sa nám to číta a robíme menej chýb. Tak teda smelo do ďaľšieho ž... nie... č... nie... ťukania vzsielania... ach, nie... vysielania!

Tuesday, April 15, 2008

Často sa nás pýtate, čo obnáša zostavenie vysielania.

Nuž, začína sa to asi týždeň po nahratí predošlého. Najprv sa musíme rozhodnúť, o čom vysielanie bude. Inšpirácie nikdy nie je dosť a príde odvšadiaľ, podnety od poslucháčov, od priateľov, zaujímavé články v časopisoch a podobne. (Ak máte nápad na dobrú tému, dajte nám vedieť na našu email.) Informácie potom hľadáme, preverujeme, dávame dokopy, presne ako keď sme v škole písali referát.

Potom treba vysielane nahrať na minidisk, čo treba robiť v štúdiu našej materskej stanice.

V rádiu sú dve štúdia, ktoré si možno objednať na nahrávanie a tretie, z ktorého sa dá nahrať naživo. Na obsluhovanie nahrávacieho pultu treba mať absolvovaný kurz, lebo vybavenie je drahá záležitosť a je dosť citlivé. Kvôli záruke sa napríklad nesmú používať iné minidisky ako tie určené výrobcom.

Samotné nahrávanie trvá približne hodinu a pol, lebo na začiatku treba nastaviť mikrofóny podľa jednotlivých hlasov, pripraviť CD-čka (najmä na piesne na želanie, lebo chceme pre každého oslávenca vybrať vždy tie správne!) a na konci nahrávky preveriť. A samozrejme dĺžka nahrávania sa mení podľa toho, koľko sa pri nahrávaní zakoktáme alebo pomýlime, alebo či nám niekto vtrhne do štúdia, lebo si nevšimli, že svieti červené svetielko nad dverami štúdia, ktoré signalizuje, že mikrofón je zapnutý.

Keď je všetko nahraté, rýchlo si pustíme vybraté časti, aby sme sa uistili, že sa všetko nahralo – ale ani to nie je vždy spoľahlivé a už sme raz s hrôzou zistili, že sme nenahrali venovanie, čo nás veľmi mrzelo, tak si teraz dávame extra pozor.

Nahratý disk označíme pre zamestnancov rádia špeciálnym pepierovým štítkom, aby vedeli, kedy ho pustiť, koľko je na ňom nahraté a akými slovami sa rozlúčime, aby vedeli kedy ho vypnúť a neodsekli nás v strede vety.

A potom v nedeľu ráno počúvame, či sme všetko urobili, ako sme mali. Veríme, že s nami radi počúvate.

A vysielanie naživo? Nuž, to je príbeh na iný blog...

Friday, April 11, 2008

Tak sme si otvorili blog.

Prečo sme zmenili stránku? Nuž, na našej starej stránke sa príliš komplikovane pridávali nové veci a aj poslucháči nám vraveli, že sa im veľmi ťažko pridávajú pripomienky. Trochu sme porozmýšľali, pozisťovali a blog vyzeral ako najlepšie riešenie.

Tak sme dnešný deň strávili prípravou nášho blogu. Vybrali sme si dizajn, pohrali sa s nastaveniami a voila... pozeráte sa na výsledok. Príprava blogu vyzerala tak trochu ako príprava vysielania. Detičky sa tmolili popod nohy, naťahovali sa o hračky a naše tvorenie bolo prerušované tým, že sme riešili škriepky, uspávali, kŕmili, skočili do školy... ale nakoniec sa nám to podarilo zostaviť, a s výsledkom sme celkom spokojné.

Budeme vám písať o príhodách pri nahrávaní, o dianí v rádii, o tom, čo sme sa dozvedeli, keď sme pripravovali vysielanie, ale aj o udalostiach na Slovensku, ktoré nás zaujali, proste o všetkom, čo súvisí s prípravou nášho vysielania.

Veríme, že touto formou sa vám budeme môcť ozvať častejšie a aj pre vás bude jednoduchšie napísať nám pár riadkov.

Na záver nášho prvého príspevku by sme vás chceli vyzvať, aby ste sa nám ozvali, napísali vaše pripomienky a postrehy, a samozrejme dali nám vedieť, ako sa vám náš blog páči.