Monday, September 29, 2008

Program na Október

Milí poslucháči blíži sa koniec mesiaca a s tým aj nový harmonogram toho, kto sa Vám bude v Nedeľu ráno prihovárať. Tu je náš program na Október:

5 Október - Gabika
12 Október - Gitka a Milan
19 Október - Margareta a Nikoleta
26 Október - rádiotón 5EBI

Veríme, že sa s Vami stretneme každú Nedeľu ráno medzi 9 a 10 hodinou na vlnách stanice 5EBI 103.1FM.

Thursday, September 25, 2008

Dukátové buchtičky

400 g polohrubej múky
250 ml mlieka
30 g práškového cukru
1 žĺtok
5 lyžíc roztopeného masla alebo rastlinného tuku
citrónová kôra
trocha soli,
Kvások: 1 dl mlieka, 20 g droždia, 1 lyžica cukru.

Múku so soľou preosejeme, pridáme cukor, postrúhanú citrónovú kôru, žĺtok rozmiešaný v mlieku, postrúhaný zemiak a roztopené vlažné maslo alebo tuk. Z mlieka, droždia a cukru pripravíme kvások, ktorý necháme nakysnúť. Nakysnutý kvások prilejeme do múky a všetko spolu vypracujeme na neveľmi tuhé cesto (až kým sa nerobia bubliny), ktoré necháme na teplom mieste vykysnúť. Potom z cesta berieme malou lyžičkou namočenou v roztopenom tuku kúsky vo veľkosti orecha a kladieme na vymastený plech. Ak chcete extra dobré buchtičky, rozvaľkajte cesto na asi 1cm hrúbku, do každej dajte trošku marhuľového lekvára a tvorte buchtičky ako keď robíte parené buchty.
Boky buchtičiek potrieme roztopeným tukom, aby sa pri pečení nezlepili. Necháme ešte na plechu podkysnúť a v dobre vyhriatej rúre upečieme. Upečené podávame s vanilkovým krémom.

Vanilkový krém: 5 dl mlieka, 2 žĺtky, 20 g hladkej múky, 30 g práškového cukru, 1 balíček vanilkového cukru alebo vanilka, dobre premiešame a za stáleho miešania uvaríme hustý krém.

Monday, September 22, 2008

Generácie

Dnes som hľadala nejaké inšpirácie na naše ďaľšie vysielanie. Niekedy je ozaj ťažké vymyslieť, čo by našich poslucháčov zaujímalo. Dnes som si ale na pomoc išla vziať internet. Teda, vždy si ju beriem na pomoc, keď už mám vymyslenú tému, ale tento krát som chcela skúsiť nechať internet vymysleiť mi tému.

Keď som napísala do prehľadávača „téma“ ukázalo sa mi množstvo stránok o tom, ako meniť rôzne nastavenia na počítačoch alebo programoch. Tak som skúsila kľúčové slová „téma“ a „referát“ lebo som si pamätala, že na stránke referaty.sk ame viackrát našli dobré informácie. To už bolo sľubnejšie, ale dozvedela som sa, že na internete je asi 185 tisíc stránok venovaných vypracovaným maturitným otázkam, ťahákom a vopred pripraveným čitateľským denníkom. Kde sú dni starostlivo vypracovaných zošitov, ktoré sa tradovali z generácie na generáciu maturantov, každým rokom o niečo bohatšie, ako to bolo za mojich čias? Dnešná generácia má všetko naservírované na tanieri, a to rovno na striebornom, ako hovorí jedno anglické porekadlo.

Zrazu som sa zbadala. A už je to tu. „Za mojich čias.“ Veď ešte nie som taká stará! A zrazu som si uvedomila, že som. Ja som Generácia X, dieťa baby-boomersov, moje deti nie sú Generácia Y, ale rovno Generácia Z (aj to som si hned našla na internete, keď už o tom rozmýšľam). A ako si tak čítam o tom, aké globálne vplyvy budú pôsobiť na moje deti, všetko mi to pripadá ako Sodoma-Gomora a v mojom tehotnom stave neviem zabrániť tomu, aby mi vyhŕkli slzy do očí.

A tak mi internet predsa len pomohla vymyslieť tému nasledujúceho vysielania. O generáciach. Čo vlastne sú, ako ich delíme, aké majú charakteristické črty, aké klady a zápory, čo hľadajú v živote, v práci a ako vnímajú ostatné generácie.

Thursday, September 18, 2008

Dnes som trošku sentimentálna

V Nedeľu oslavuje moja najstaršia osem rokov. Osem rokov. Veď nedávno som ja mala osem, pamätám si na to ako keby to bolo včera. Je to presne tak, ako moja mama hovorila, až na vlastných deťoch vidíme, ako starneme.

Už si ani nepamätám, ako vlastne vyzerala, keď bola taká maličká, fotografie ma vždy prekvapia. Zrazu to nie je moje malé dievčatko, ale mladá slečna, ktorá má svoje vlastné prestavy, túžby a sny. Z baculatého batoľaťa sa vykľulo vysoké dievčatko.

Som si istá, že podobné pocity ste zažili všetci tí, čo ste rodičia. Kedy st si prvý krát uvedomili, že vaše deti už nie sú tak celkom vaše?

Monday, September 15, 2008

Gratulácie

Len sme Vám chceli pripomenúť, že Vám radi zahráme gratulácie pre vašich blízkich. V rádiu máme široký sortiment piesní, medzi ktorými určite nájdete tú pravú.

Rádio nahrávame medzi štvrtkom večer a sobotou ráno, tak vás prosíme, aby ste nám dali vedieť do stredy večera, nakoľko vo štvrtok nahrávame rovno po robote a nestihneme si skontrolovať email alebo telefónne odkazy. Ale ak si niekedy spomeniete neskôr, kľudne nám zavolajte, možno nás ešte stihnete – ak dostaneme vašu email cčas, dáme Vám vedieť, že sme vašu pieseň zaradili do vysielania.

Niekedy sa predsa stane, že nemáme presne tú pieseň, ktorú ste si žiadali. Ak sa to prihodí Vám, budeme sa snažiť sa s vami spojiť a spolu nájsť nejakú inú pieseň, tak nám prosím vždy dajte vaše kontaktné číslo. Ale ak sa nám to náhodou nepodarí, zahráme takú, čo je žiadanej piesni najbližšia.

Tešíme sa na oslavovanie spolu s vami.

Thursday, September 11, 2008

Slovenské recepty – parené buchty

Naša séria Slovenských receptov mala veľký ohlas, tak Vám prinášame ďaľší do zbierky. Maslo v tomto ceste mu pridá na lahodnosti.

500g polohrubej múky (continental)
15g sušeného alebo 30g čerstvého droždia
1 vajce
50g masla (nesoleného)
Mlieko podľa potreby
Štipka soli
Slivkový lekvár na plnenie (povidl, dá sa nájsť najmä v poľskom deli)
Mletý mak, tvaroh alebo strúhané orechy, cukor na posypanie
Roztopené maslo na poliatie

Vypracujeme cesto, ktoré necháme v teple nakysnúť. Na pomúčenej doske vyvaľkáme na pol centimetra a rozkrájame na asi 7x7cm štvorčeky, na ktoré dáme asi jednu vrchovatú lyžičku džemu (tak aby bolo dosť džemu ale aby sa buchty dali formovať). Rožteky cesta spojíme nad džemom a stlačíme spolu, potom postupne pripojíme odstávajúce cesto aby sme úplne zatvorili všetky dierky. Buchtu upravíme v prstoch aby mala pekný tvar a položíme spojenou časťou cesta naspodok.

Nechať asi 5 minút nakysnúť (aby nepraskli) a pariť na kovovom košíčku asi 10 minút (na jednu dávku sa nám zmestí asi 5 až 6). Jesť ešte teplé, ale pozor, lebo džem ostane horúci!

Dobrú chuť!

Monday, September 8, 2008

Varíte slovenské jedlá?

Nedávno k nám prišiel na návštevu brat s manželkou. Ako to pri takýchto návštevách býva, reč prišla na to, čo nám chýba zo Slovenksa a samozrejme sa to zvrtlo na slovenské jedlá. Ako sme tak spomínali, uvedomila som si, že sme dávno nemali kopec jedál, ktoré sa určite pravidelne vyskytujú na každom správnom Slovenskom jedálničku.

Samozrejme halušky máme často, ale zabudli sme napríklad na paprikáš alebo kurací perkelt, potom múčne jedlá ako rezance s makom (a tvarohom, orechami alebo strúhankou), dukátové buchtičky, ryžový nákyp alebo vtáčie mlieko. A koláče. To sme sa naspomínali na kadejaké koláče z rodinného receptára a na tie, ktoré piekli naše babky. Kávové trojhranky, kokosové rezy s kávovou polevou, opitý františkán alebo izidor (podľa toho, z ktorého kraja ste), biskupský chlebíček a kopa iných.

Náš jedálniček sa skladá z veľkého množstva novodobých austrálskych jedál – v podstate národnostných receptov prispôsobených tunajším podmienkam. Často jedávame rizotá, cestoviny na taliansky spôsob, čínu (stir fry) a pečené ryby. Tak som si dala záväzok, že sa budem snažiť každý týždeň uvariť niečo typicky slovenské.

Ako je to u Vás? Čo jedávate? Chýbajú Vám slovenské jedlá tak, ako mne? Vždy sem priložím recept, nepripojíte sa?

Thursday, September 4, 2008

Bylinky a koreniny

Minulú Nedeľu sme Vám konečne odvysielali to sľúbené vysielanie o koreninách. Pri tejto príležitosti som sa minulý weekend nechala inšpirovať a s deckami sme išli do záhradkárstva. Nakúpili sme kadejaké bylinky a koreniny, bazalku, petržlen (vždy si spomeniem ako to moja babka volala petrželka), pažitku, sirôtky (Meshika prejavila záujem o kvety, ktopré sa dajú jesť), šalviu a čili papričky pre tatina.

Doma sme si starostlivo pripravili pôdu (najmä Rimi bol v siedmom nebi, že som ho chválila za to, že kope blato), rozkladali bylinky až okým sme boli spokojní s dizajnom a potom sme ich zasadili. Bola to zaujímavá hra, skúšať ich sadiť rýchlejšie ako ich Rimi vykope, ale nakoniec sme sa vytešení pozerali na svoje dielo.

Pár dní sme veľmi spokojne chodili pozerať našu hriadku, až sme jedno ráno našli celú bazalku zožratú. Na druhé ráno sme našli obžraté listy špenátu. Na tretie nám zmizli výhonky šalátu. Nepomohli ani sieťky, ani čierne korenie. Ale jedlé kvety nechutia ani škodcom (ani Meshika sa ešte neodvážila ich ochutnať), sirôtky nám prekrásne kvitnú.

Tak sme kŕmili hmyz a podobnú háväď. Ako dopadli Vaše pokusy o kuchynskú hriadku?

Monday, September 1, 2008

Program na September

Milí poslucháči ak ste zvedaví, kto sa Vám kedy bude v Nedeľu ráno prihovárať, tu je náš program:

7 September- Evka
14 September- Gabika
21 September- Gitka a Milan
28 September- Margareta a Nikoleta

Veríme, že sa s Vami stretneme každú Nedeľu ráno medzi 9 a 10 hodinou na vlnách stanice 5EBI 103.1FM.